Tajemství pánevního dna

Stručná anatomie

Pánevní dno se skládá ze tří svalových vrstev. Nemají jednoduchou úlohu - účinně a pružně uzavírají pánevní vchod. Představuje jakýsi trychtýřovitý útvar tvořený svaly a vazivem, jejichž vlákna se rozbíhají do všech směrů. Svaly pánevního dna se rozkládají mezi stydkou kostí, kostrčí a hrboly sedacích kostí na spodině pánevního kruhu. Pánevní dno se skládá ze tří svalových vrstev, anatomicky rozdělených do dvou skupin, které leží nad sebou a mají dohromady přibližně tloušťku ženské dlaně.

Svaly pánevního dna jsou uspořádány ve vrstvách tak, že svalová vlákna hluboké vrstvy probíhají podélně - odpředu dozadu, vlákna střední vrstvy jdou napříč pánví a vlákna vnější vrstvy opět probíhají podélně od kostrče ke stydké kosti. V oblasti hráze, středu pánevního kruhu, se svalová vlákna zhušťují a vytvářejí jakýsi " opěrný kříž", který zajišťuje především pružnost a pevnost svalů. Právě pružnost je důležitá při podpoře všech vnitřních orgánů u sebemenšího otřesu těla, který vzniká třeba i při pomalé chůzi. 

V oblasti pánevního dna v těsné blízkosti se setkává více složitých orgánových systémů (konec trávicí soustavy, dolní část močových cest, pohlavní orgány), má
složitou strukturu anatomie.

  • Pánevní bránice (diafragma pelvis): nejhlubší a nejvnitřnější svalová vrstva, mározhodující vliv pro oporu i nosnost vnitřních orgánů a značný vliv na statiku těla.
  • Bránice močového a pohlavního ústrojí (diafragma urogenitale): střední svalová vrstva svěračů konečníku, pochvy a močové trubice; povrchová vrstva, která se nachází přímo pod povrchem kůže na vnější straně, je tvořena svěrači a svaly zevních pohlavních orgánů.

Pánevní dno, jeden z nejdůkladněji provázaných a funkčních svalových systémů, nám zespodu v těle podpírá vnitřní orgány. Zajišťuje tak správnou polohu všech systémů uvnitř dutiny břišní i pánevní a následně jejich důležitou funkci. Další neméně významnou funkcí pánevního dna je stabilizační funkce těla a podpora stabilizace bederní části páteře. Proto pánevní dno řadíme taktéž do systému stabilizačního svalstva.

Toto důležité uspořádání jednotlivých vrstev je smysluplné, protože některé otvory směřují dolů, ve směru gravitační síly. Proto je důležité vědět, jak tyto svaly chránit a posilovat, aby vás držely celý život. Důvodů je hned několik - kašlání, astma, senná rýma, kýchání, porody, apod.

Ženy: U žen je pánevní dno během plodného období "krmeno" estrogenem. Po přechodu ochrana končí a ženy musejí být aktivnější, aby si toto svalstvo udržely pevné.

Muži: U mužů je v mnoha ohledech pánevní dno pevnější. Pánevní vchod je užší, statika tím pádem lepší, vrstva svalů tlustší a struktura pevnější. Proto mají v mládí problémy zřídka. Aby to tak bylo i nadále navzdory snižující se produkci hormonů, mělo by být i pro muže velmi důležité, uvědomit si včas své pánevní dno a zařadit trénink těchto svalů do všedního dne.

První vrstva - svírá: Nejspodnější vrstva je uzavíracím svalstvem močového měchýře a řitního otvoru. U žen probíhá jako ležatá osmička od stydké kosti ke
kostrči, u mužů má v přední části podobu provazce.

     

Druhá vrstva - uzavírá : Střední vrstva pokrývá přední polovinu malé pánve a je napnutá mezi sedacími hrboly.Svalová vlákna doprovází v podobě spirály
močovou trubici a mají významnou roli při uzavírání močového měchýře. U mužů je v této vrstvě uložena prostata, u žen proniká touto vrstvou močová trubice
i vagína. Kdyby ženy nemusely rodit, byl by tento sval pevnější. Proto je velmi nutné tyto svaly posilovat. Správné cvičení pomůže znovu dosáhnout potřebného tonusu a pružnosti.

Třetí vrstva - statická a dynamická : Nejhlubší vrstva probíhá podélně a vějířovitě v několika párových svalových provazcích. Tato vrstva má největší svalovou hmotu ze všech tří částí a několik různých funkcí:

  • Podpírá břišní orgány a stará se o to, aby zůstaly na místech, kam patří
  • Tahem udržuje vazivovou tkáň v dobrém stavu
  • Představuje  spojení se zády, břišním svalstvem a dolními končetinami.

Tato vrstva je centrem pohybu , otáčivým a stěžejním bodem pro statiku a dynamiku. Tyto svaly nás napřimují zevnitř. Odtud pochází centrální ovládání těla.

Tyto svaly vám slouží pouze tehdy, pokud je aktivně používáte!

Na stavbu pánevního dna se můžete podívat zde:

www.youtube.com/watch?v=P3BBAMWm2Eo

www.youtube.com/watch?v=q0Ax3rLFc6M

Postavení pánve úzce souvisí se "stavem" pánevního dna.

 Je-li pánev ve středové pozici a napřímená, pak je zde přirozený svalový tonus, který udrží svaly dna pánevního jak pevné, tak i pružné. Dno pánevní pak funguje jako jakási trampolína, která reaguje na každý pohyb, na každé zakašlání, kýchnutí, ale i smích. Je-li takový impuls, pak se přirozeně stáhne a nepustí nic ven. Není-li takový impuls, pak je zde přirozené napětí - ani velké, ani malé.

Je-li pánev naklopena dopředu, pak je to obdobně jako u zvířat. Zvířata nemají aktivní dno pánevní. Nepotřebují ho, protože jim z těla nic vypadnout nemůže - jsou přece v předklonu. Jakékoliv naklápění pánve dopředu znamená deaktivování svalů dna pánevního. Dlouhodobé naklopení pánve dopředu vede k ochabnutí svalů pánevního dna. Ochablé svaly  pánevního  dna mohou vést k problémům v těhotenství, inkontinenci, výhřezům dělohy, bolestem zad. Je tedy potřeba svaly dna pánevního posílit.

Je-li pánev spíše podsazená, pak je problém opačný. Pánevní dnoje v neustálém napětí. Neodpočine si ani v sedě, protože taková osoba na židli spíše leží, než sedí a pánev je opět podsazená. Svaly dna pánevního jsou přetížené a projeví se to například hemeroidy, těžkostmi otěhotnět, problémy s prostatou

Pánevní dno je ale i citlivým emočním barometrem a výkonným energetickým čerpadlem - velmi citlivě reaguje na naše emoce a podílí se na čerpání a distribuci životní energie v těle.

S čím souvisí kondice pánevního dna?

Kondice pánevního dna úzce souvisí:

  • s močovou inkontinencí,
  • s bolestmi kostrče, kříže a zad,
  • s poklesem dělohy či pochvy,
  • s funkční neplodností,
  • s nepostupujícím porodem,
  • s hormonální nerovnováhou,
  • se sexuálními problémy,
  • s menstruačními obtížemi,
  • s pocity únavy, smutku či napětí.

V JAKÉ KONDICI JE TO VAŠE?  ZJISTĚTE TO NA NAŠEM KURZU.


další zajímavé informace k tématu najdete na www.skolapanevnihodna.cz

Kontaktujte nás/ Contact us


Kontakt

Zuzana Youngová Harmonizační studio Osm
Srbská 2, Praha 6
(420)725 324 854 zuzanayoung@seznam.cz